Sentyabr, 2025Ayın fürsətləri
“Azər-Türk Bank” ASC Bakı Banklararası Valyuta Birjasının, Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının, MasterCard International-ın, Beynəlxalq Banklararası Maliyyə Telekommunikasiya Birliyinin (SWIFT), AzəriCard Prosessinq Mərkəzinin, Hökumət Ödəmə Portalının, Western Union, UPT, Contact və Monex beynəlxalq təcili pul köçürmə sistemlərinin tərəfdaşıdır.
FATCA
Qısa olaraq FATCA adlandırılan Xarici Hesablar üzrə Vergi Əməletməsi Aktı (Foreign Account Tax Compliance Act) ABŞ Konqresi tərəfindən 18 mart 2010-cu il tarixində qəbul edilmiş və 1 yanvar 2013-cü il tarixindən qüvvəyə minmişdir. Bu Akt ABŞ vətəndaşları və digər vergi ödəyicilərindən onların başqa dövlətlərdə olan maliyyə hesabları haqqında, xarici maliyyə institutlarından isə bu cür müştəriləri barədə məlumatların ABŞ-ın Daxili Gəlirlər İdarəsinə (IRS) açıqlanmasını tələb edir. FATCA-nın əsas məqsədi ABŞ vergi ödəyiciləri tərəfindən vergidən yayınmaya qarşı mübarizə aparmaq və federal vergi gəlirlərini artırmaqdır.
“Azər-Türk Bank” ASC də FATCA tələblərinə uyğun olaraq Daxili Gəlirlər İdarəsinin (IRS) elektron portalında qeydiyyatdan keçmişdir.

Сентябрь, 2025Предложение месяца
ОАО «Azər-Türk Bank» является партнёром Бакинской Межбанковской Валютной Биржи, Ассоциации Банков Азербайджана, MasterCard International, Общества Всемирных Межбанковских Финансовых Телесвязей (SWIFT), процессингового центра AzəriCard, Портала Государственных Платежей, а также международных систем срочных денежных переводов Western Union, UPT, Contact и Monex.
FATCA
Закон о налоговом соблюдении по иностранным счетам (Foreign Account Tax Compliance Act – FATCA) был принят Конгрессом США 18 марта 2010 года и вступил в силу с 1 января 2013 года. Данный закон требует от граждан США и других налогоплательщиков предоставления информации о своих финансовых счетах за рубежом, а от иностранных финансовых институтов – раскрытия сведений о таких клиентах в Налоговое управление США (IRS). Основная цель FATCA – борьба с уклонением от уплаты налогов со стороны налогоплательщиков США и увеличение федеральных налоговых поступлений.
ОАО «Azər-Türk Bank» также, в соответствии с требованиями FATCA, зарегистрировался на электронном портале Налогового управления США (IRS).